Handsome old man talking to the dendist. Two men in the dentist's office. The doctor shows the patient dentures
Bilgilendirme

Protez

Diş protezleri doğal diş yapısı bozulan kişilerin dişlerinin düzeltilmesi ya da farklı sebeplere bağlı olarak eksilen dişlerin tamamlanması için kullanılan yapay dişlerdir. Uygulanan diş protezleri diş dokularının sağlıklı olmasına yarar sağlamanın yanı sıra, estetik görünümün kazanılması ve dişlerin fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesine olanak sağlamaktadır. Günümüzde kadın-erkek her yaştan bireye uygulanabilen diş protezleri, kaybolan çiğneme fonksiyonunun yeniden kazanılması ve kaybolan yüz estetiğinin geri kazanılmasını hedefler
Diş kayıplarının sebepleri arasında diş etinde meydana gelen hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi ve kazalar sonucu oluşan kayıplar ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kayıplar, farklı çeşitlerde kullanıma sunulan diş protezleriyle giderilmekte, kaybedilen dişlerin yerine daha estetik ve fonksiyonel dişler kazanılmaktadır. Diş kayıpları gerek estetik yönden bozulmalara, gerekse diş kayıpları sebebiyle ortaya çıkan konuşma ve ifade bozukluklarına da sebep olmaktadır. Diş protezleri bu tür sorunların giderilmesi sebebiyle hastaya psikolojik destek de sağlar.

Tedavi Süreci Protez

Bu tür protezler hastanın kendi protezlerini takıp çıkarmasına olanak sağlayan özelliğe sahip bulunmaktadır. Hareketli protezler ağızdaki sağlam kalmış dişlerin yanı sıra, ağız içerisindeki yumuşak dokulardan da destek almak suretiyle işlevlerini sürdürür. Hareketli protezler hastanın ihtiyacı doğrultusunda ve eksik dişlerin sayısı kadar yapılabildiği gibi, tüm dişlerin eksik olduğu hallerde de yapılabilen bir protez çeşididir.

Bazı hastalarda kendi doğal dişlerden ve yumuşak dokulardan destek almak suretiyle yapılan protezler mevcuttur. Bu tür protezlere ‘’hareketli bölümlü protez’’ adı verilmektedir. Bazı hastalarda ise, tüm doğal dişlerin kaybedilmiş olması söz konusu olmakta, bu tür hastalara sadece diş etlerinden ve damaktan destek alarak işlevini sürdüren ‘’ tam protez’’ uygulanmaktadır.

Damak protez
İmplant destekli tam protez
Diş destekli tam protez
Parsel ( kısmi-bölümlü) protez
Asetalli uygulama
Hassas protez gibi çeşitler
Hareketli protez çeşitleridir.